SM systém – jak začít cvičit?

Znáte ten pocit, kdy jste konečně získali přístup k něčemu, co vám přinese lepší zítřky? Vrháte se do toho po hlavě, s velkou energií a dáváte tomu maximum?

Před lety, po narození prvního syna mě začala strašně bolet záda a já se na internetu dočetla o cvičení metodou SM systém pana doktora Smíška. Prý je úžasné, komplexní a určitě mi pomůže. Psal se rok 2007…

Tak jsem koupila lano a začala cvičit.

Jako bývalá házenkářka jsem se do toho pustila s velkým elánem. Tahala jsem za lano i několikrát denně, poctivě, tak jak jsem byla zvyklá z házenkářských tréninků. Čím rychleji a větší silou, tím lépe, říkala jsem si. Brzy jsem ale pochopila, že tudy cesta nepovede. Záda mě bolet nepřestávala, naopak bolela někdy i více, než dřív.

Jen tak jsem se ale nevzdala a postupně přišla na to, že musím cvičení zpomalit, ubrat na síle a být trpělivá.  A výsledky se brzy dostavily.

Pokud jste tedy stejně jako já před lety na začátku vašeho cvičení s lanem na SM systém, začtěte se do následujících řádků, třeba vám pomůžou vyhnout se počátečním nezdarům :-).

Lano si můžete zakoupit v mém e-shopu, kde nabízím pouze originál produkty od MUDr. Smíška.

  1. Cvičte pomalu.

SM systém je rehabilitační cvičení. Cílem tedy není odbýt si sestavu co nejrychleji a myslet si, že se tím automaticky tělo samo opraví. Je potřeba cvičit pomalu, vnímat, které svaly pracují, kde nás naše tělo limituje, ve kterých pozicích bolí a jak se naše cvičení v čase mění.

A proč pomalu? Když potřebujeme nějaký (bolavý) pohyb opravit – změnit jeho provedení, je potřeba cvičit pomalu. A v okamžiku, kdy vidíme, že se pohyb začne stáčet tam, kam nechceme, ho zastavit a upravit. Jen tak jsme schopni měnit pohybové stereotypy a svalové souhry. 

Během rychlého cvičení nejsme schopni si těchto rozdílů všimnout, jedeme na automat. Náš mozek spouští pohyby tak, jak je zvyklý a my zůstáváme ve stejných bolavých kolejích.

2. Uberte na síle ( a úsilí).

Dostali jste do ruky lano na SM systém a teď se do toho opřete. Doba přeje velkým výkonům, tak teď je konečně můžeme realizovat. Opak je pravdou!

Pokud se budete s lanem přetahovat a používat ho jako činky v posilovně, oslovíte povrchové svaly, které jsou již nyní naposilované více, než dost. 

My bychom rádi do svalových souher vrátili menší hráče, svaly, které se skrývají pod povrchem, a které se ve stávajících pohybových vzorcích nemají možnost uplatnit.

Tyto svaly ale potřebujeme probudit a stimulovat jen malou silou, tu velkou totiž nezvládnou :-).

A jak poznáte, že taháte za lano moc velkou silou? Většinou se stane to, že musíte vyvažovat vaši stabilitu na chodidlech a přenesete váhu na paty. Nebo se moc prohýbáte v bedrech a nebo vás po cvičení bolí záda ještě více, než dříve…

Co s tím? Udělejte krok blíže k úchytu lana a nebo si lano přecvakněte na černou koncovku. Ta vám umožní jemnější a plynulejší tah. Pokud zatím tápete v tom, jak si uchytit lano na SM systém, pár rad najdete v tomto článku >>.

3. Nečekejte, že se za pár dnů stanou zázraky!

Trpělivost. Kolik let na ní již pracuji! A přesto se dodnes někdy přistihnu při tom, že chci mít něco hned.

Na rovinu, nebude to hned. Ruka, noha, záda, … nepřestanou bolet hned, jak si zacvičíte.

Schválně, zkuste se zamyslet nad tím, jak dlouho jste si to, co vás nyní bolí, pěstovali. Jak dlouho to zrálo, pobolívalo, jak dlouho jste se odhodlávali s tím něco dělat… Zní vám to povědomě? Takže logicky teď nemůžete čekat, že se všechno spraví přes noc…

Ale víte co? Již jen pocit, že člověk začal něco dělat, je skvělý a mozek vás odmění lepší náladou, lepším pocitem ze sebe a to často způsobí i to, že tělo začne bolet méně :-).

Ústup obtíží je individuální, ale určitě po měsíci pravidelného cvičení byste měli zaznamenat rozdíl.  

Klouby se rozhýbou, zlepšíte si držení těla a svaly, o kterých jste dříve vůbec nevěděli, se začnou zapojovat do běžných pohybů.

Možná vás nyní napadá otázka, jak často cvičit? Odpověď můžete najít v tomto článku >>.

4. Nemějte přehnaná očekávání!

SM systém je určitě skvělé cvičení, ale nespasí vás od všech bolestí světa.

Může se stát, že vaše očekávání budou větší, než výsledky, které se dostaví.

Je potřeba si uvědomit, že příčina naší bolesti může být nejrůznějšího charakteru. To, že mě bolí záda, nemusí nutně znamenat, že je “něco špatně” právě na zádech. 

Obtíže pohybového aparátu mohou mít nejrůznější příčiny. Od sedavého zaměstnání, přes přetížení ze sportu, až k příčinám psychického, či interního charakteru. 

Vyšetření lékařem a vyloučení patologických nálezů by mělo být tedy samozřejmou součástí procesu.

Udělejte si tedy takový soukromý audit, který bude zahrnovat nejen to, že vás něco bolí, ale i okolnosti, které by mohly tuto bolest způsobovat. A začít můžete například tím, že si prohlédnete, jak vypadá váš pracovní stůl, u kterého trávíte hodiny denně.

Někdy i jen způsob, jak sedíme za stolem může být jedním z klíčů ke zbavení se bolesti.

Pár tipů na správný sed najdete v mém článku tady >>.

A na závěr musím přidat bod č. 5. a ten zní NEVZDÁVEJTE TO!

Každý máme jinou reakční dobu. Někdo si potřebuje cvičení zažít déle a teprve potom je schopen cvičit s lehkostí a užít si cvičení se všemi benefity, které mu může přinést. 

Průvodce do začátků cvičení s lanem na SM systém najdete na stránkách Zdravocvičny.

Ve formě e-booku si ho můžete stáhnout tady >>.

Zpočátku můžeme být při cvičení trochu ve stresu, neohrabaní, naštvaní, že to nejde a to není zrovna optimální půda pro svalové zotavení. Ve chvíli, kdy se cvičení pro nás stane něčím, co si užíváme, se i celý ozdravný proces může lépe nastartovat.

Veškeré vybavení na cvičení SM systém najdete na mém e-shopu >>

Přeji vám příjemné cvičení a ať vás záda nebolí! 🙂

Krásné dny.

Andrea

Andrea Špinarová
Studuji 3. ročník Fyzioterapie a specializuji se na rehabilitaci pohybového aparátu pomocí Jógy a SM systému. Využívám znalostí získaných studiem fyzioterapie a ráda učím lidi, jak tělo správně nastavit, aby mohlo fungovat zdravě a bez bolesti. To vše srozumitelně a s úsměvem. Zároveň také spravuji e-shop SM systém, kde si můžete zakoupit pomůcky na cvičení SM systému v originál kvalitě od MUDr. Smíška. Jsem autorkou Online kurzu ZDRAVÁ ZÁDA s lanem na SM systém, podle kterého již cvičí lidé v Čechách i na Slovensku. Více o mě najdete tady >>