Jaký byl rok cvičení online?

Jaký to byl vlastně rok, rok cvičení, téměř výhradně online…?

Byl to rok plný adrenalinu s živým vysíláním, (ne) spolehlivostí internetového připojení, starostí s délkou kabelů, hlasitostí mikrofonu a kvalitou osvětlení…

Slyší mě na druhé straně? Vidí mě? Jsou tam ještě? Baví je to vůbec?…

Když vedu lekce se skupinou a jsme v osobním kontaktu, cítím, jaká je atmosféra v sále, jak která pozice komu sedí, jak vyhovuje téma. Ani ne tak tím, že všechny vidím, ale já to prostě přítomností vnímám, jakkoliv zvláštně to zní…

Na každou živou lekci v tělocvičně mám v hlavě připravený hrubý plán, kam chci dojít. Ten se ale během lekce často přizpůsobí aktuálnímu nastavení skupiny. Z flow, které vznikne, se často vyvrbí něco nečekaného, přicházejí nápady na úpravy pozic, další postupy, otevírají se nové směry…

V lekcích online ve virtuálním prostoru ale nic takového čekat nemůžete! Nebo ano?

Ano, i ne. Záleží na zkušenosti lektora.

Děkuji za těch 22 let, které jsem mohla strávit v různých sálech a tělocvičnách v osobním kontaktu s lidmi, během kterých jsem posbírala své zkušenosti.

Díky těm všem hodinám strávených sledováním reakcí lidí na různé pozice a cviky, setkáním s různými těly, rozsahy, názory a schopnostmi, se můžu během online lekcí přes obrazovku lépe domýšlet, jak budou lidé v pozicích reagovat, jaké nástrahy je tam čekají, jaká všechna omezení můžou mít a tím pádem můžu nabídnout varianty a úpravy, které provedení cviku umožní a usnadní.

Během lekcí online mám zapnutou kameru pouze já, takže nevidím, jak se ostatní s pozicemi vypořádali.

Je to vlastně jako v kavárně pro nevidomé. Čerpáte ze zkušeností.

Chvíli jsem přemýšlela i o možnosti lekce předtáčet. S tím, že by si je účastníci pustili každý sám v čase, kdy jim to vyhovuje nejlépe a odcvičili si svou lekci.

Fungovalo by to přece stejně, říkala jsem si, a mělo by to spoustu výhod. Já bych neměla stres s internetem a s tím, že řeknu na živo něco špatně, protože offline se může leccos vystřihnout. A vy byste si potom zacvičili v čase, který by se vám nejlépe hodil. Všichni by byli spokojeni, nebo ne?

Fungovalo by to opravdu stejně???

A nebo je živý přenos jiný? Může být přes obrazovku cítit TADY A TEĎ? Může fungovat napojení lektora na cvičící lépe? 

Jsme schopni se v daném okamžiku spojit přes zdi našich pokojů a prožít si tu radost z lidského společenství a pohybu?

Já si myslím, že ano. 

Pokaždé, když vysílám online a vím, že tam jste, je to pro mne úžasné. A i když nevidím konkrétní tváře, cítím energii, kterou pro tu danou chvíli společně sdílíme.

A já za to DĚKUJI!

Cítím velký vděk. Jsem vděčná za komunitu, kterou jsme si za poslední rok udrželi a ještě ji rozšířili o nové členy. Podrželi jsme se navzájem.

Je to pro mne tak velká radost, zkušenost a motivace, že si to ani neumíte představit :-).

Navíc jsme se společně dostali k tématům, která bychom na běžných lekcích s největší pravděpodobností vůbec neotevřeli. 

Zacvičili jsme si na Józe pozdravy měsíci za úplňku, vyzkoušeli jsme si sestavu 5 Tibeťanů, věnovali jsme lekci hormonální józe, pozdravům slunci, v SM systému jsme měli téma skoliózy, výhřezu disku, bolavých ramen, bolavých beder, samozřejmě základní sestavu cviků a spoustu dalších.

Celkem jsme měli za poslední rok 46 online lekcí! Hm, …

A protože dostávám otázky na možnost zakoupení lekcí, které již proběhly, vytvořila jsem archiv lekcí Jógyarchiv lekcí SM systému, do kterého můžete kdykoliv sáhnout a objednat si lekci, na kterou jste třeba v termínu, kdy se vysílalo, neměli čas.

Možná jste měli před rokem také pocit, že cvičení doma je nuda, a že se k němu nedonutíte. Potom přišel covid, nic jiného, než cvičení doma online nebylo možné a najednou jsme zjistili, že to jde.

Lepší než nic.

Mně osobně to pomohlo udržet si přiměřenou kondici, a to nejen fyzickou, ale především tu duševní. Pravidelné úterní injekce dobré nálady pro mne byly a jsou velmi důležité. O důležitosti pravidelného cvičení se zmiňuji v tomto článku >>.

Možná právě v tomto období jsme si uvědomili, jak mocně pohyb a lidské společenství působí na psychiku každého z nás.

Těším se na živá setkání na lekcích >>.

Náš společný online rok ale nezatracuji, možná až zpětně si uvědomíme, jak moc nás, jistým způsobem, posunul a obohatil. 

Andrea Špinarová
Studuji 3. ročník Fyzioterapie a specializuji se na rehabilitaci pohybového aparátu pomocí Jógy a SM systému. Využívám znalostí získaných studiem fyzioterapie a ráda učím lidi, jak tělo správně nastavit, aby mohlo fungovat zdravě a bez bolesti. To vše srozumitelně a s úsměvem. Zároveň také spravuji e-shop SM systém, kde si můžete zakoupit pomůcky na cvičení SM systému v originál kvalitě od MUDr. Smíška. Jsem autorkou Online kurzu ZDRAVÁ ZÁDA s lanem na SM systém, podle kterého již cvičí lidé v Čechách i na Slovensku. Více o mě najdete tady >>