Pamatuji si to jako dnes. Můj první kurz u MUDr. Smíška. Přišla jsem asi o 10 minut později. Než jsem se stihla rozkoukat, dostala jsem do ruky lano, navlékla poutka na obě zápěstí a potom jsem opakovala cviky s lanem, které pan doktor ukazoval. Odpoledne po kurzu jsem cítila svaly celého těla a měla skvělý pocit z perfektního protažení. Skvělé, běželo mi hlavou.
Když jsem potom přišla domů a chtěla si cvičení zopakovat, najednou jsem si nemohla vzpomenout…jak mám lano držet, jak který cvik provádět, byla jsem úplně ztracená. Jak moc by mi tehdy pomohl nějaký jednoduchý průvodce do začátků cvičení…!
Dalším nečekaným zádrhelem pro mne bylo, kam lano doma ukotvím a jak moc má být vlastně napnuté? A proč má tolik koncovek? Kterou z nich si mám vlastně vybrat?
Když to dnes píšu, usmívám se u toho, protože je to již 13 let a dnes mi při cvičení SM systému přijde vše jednoduché a automatické. Ale na začátku to tak rozhodně nebylo!
Dnes již vím, jak lano držet, kam ho uchytit, nemotám se do něj při každém otočení jako do nastražené sítě :-).
Vy ale možná se cvičením začínáte a máte stejné pocity a otázky jako já tehdy na začátku.
Abyste nemuseli tápat, jako tehdy já, sepsala jsem v pár odstavcích odpovědi na otázky, které vám možná běží hlavou.
Lanko na cvičení SM systém má dva konce s poutky na zápěstí a dva konce pro úchyt. Když ho rozložíte na zem, může vzdáleně připomínat písmenko X. Jen v jiných proporcích.
Koncovky pro úchyt lana jsou barevně rozlišené. Zelená koncovka (silnější) je určena pro náročnější cvičení v rámci prevence a rekondice. Černá (tenčí) koncovka je určena pro méně náročné, spíše rehabilitační cvičení, cvičení dětí, seniorů a rekonvalescence.
Já osobně střídám sílu tahu a koncovky i s ohledem na druh a náročnost cviku.
Lanko má dvě poutka, která si navléknete na zápěstí. U každého poutka najdete černý plastový kroužek, kterým můžete regulovat pevnost úchopu poutka tak, aby vám při cvičení neklouzalo z ruky. Ze začátku je dobré to využívat.
Poutko pokračuje lankem, které mějte při cvičení vždy mezi palcem a ukazováčkem. Nebude se tak stávat, že by se vám poutka při cvičení točila kolem zápěstí a vy tak ztráceli efekt cviků.
Já doma lanko kotvím za nohu u stolu, za kliku, za topení, za zábradlí, v tělocvičně mám navrtané očko do zdi a karabinkou koncovku lana na očko vždy nacvakávám. Venku můžete k ukotvení lana využít lavičku, větev stromu, zábradlí,…fantazii se meze nekladou :-).
Ideálně uchytíme lano ve výšce loktů nebo výše.
Ať již zvolíte jakoukoliv z uvedených variant, nezapomeňte vždy zohlednit bezpečnost úchytu. Dejte si pozor, aby se lanko během cvičení neuvolnilo a nezranilo vás.
Lano na SM systém je vlastně takový váš parťák na cvičení. Co tím myslím? Lano vám pomáhá zefektivnit cviky, které provádíte. Mělo by být tedy během celého cvičení v mírném tahu. NE PROVĚŠENÉ!
A jak velkou sílu tahu zvolit? Jak daleko od úchytu lana si stoupnout? To záleží na tom, v jaké kondici se aktuálně nacházíte (to se může měnit i ze dne na den!) a za jakým účelem cvičíte. Vypíchla bych zde pravidlo, že méně je více.
A ještě pár řádků k již zmíněnému motání se do lana během jednotlivých cviků a otoček…to je zpočátku obvyklé a normální. Děje se to každému, i já jsem to zažívala.
Klidně si při otočkách lano z jedné ruky sundejte, v klidu se otočte, lano znovu nandejte na zápěstí a cvičte dál. Časem zjistíte, že to již není potřeba. S lanem jste se již naučili zacházet, cítíte se bezpečně a jistě. Užíváte si to.
A to je ten okamžik. Cvičení si užívat, to je ono! 🙂
Lano i další pomůcky na cvičení SM systému si můžete zakoupit na mém e-shopu.
Mějte krásné podzimní dny.